Blíží se jaro. Jak pěstovat otužilou bergénii?
Do domácností se pomalu ale jistě začínají dostávat typicky jarní květy. Kromě toho, že ve vázách vládnou tulipány, mimo vázy máme krásné primule nebo hyacinty. K prvním jarním kvítkům však patří také krásná a otužilá bergénie, kterou mnozí lidé nepěstují proto, že nevědí, jak na to. Je to však velká škoda, jedná se o krásnou květinu, která svými květy zesvětluje. Dokonce dobře snáší jakékoli počasí, jak již bylo zmíněno, je velmi otužilá (poradí si tedy i se silnými mrazy), ale také ustojí i horké sluneční počasí, které zanedlouho můžeme očekávat.
Bergénie jsou známé tím, že rozkvetou už velmi brzy na jaře. Díky své otužilosti si poradí i s posledními zimními mrazíky. Vydrží dokonce i v místech, kde jim není přáno. I když si poradí takřka v jakýchkoli podmínkách, potřebují ke svému spokojenému životu péči a pozornost svého pěstitele. I když tato trvalka nepotřebuje ke svému životu mnoho, aby vám krásně na zahradách kvetla, dopřejte jí aspoň to málo, co si přeje.
Pěstujeme bergénii
Bergénie pochází z horských oblastí Asie. I zde žije v ne zrovna příznivých podmínkách. Nemusíte se moc starat o její závlahu, vyhovuje jí jen vlhká půda (tedy typické jarní počasí je přesně pro ni). Naopak s příliš přemokřenou půdou není zrovna kamarádka.
Jednou za čas se doporučuje k rostlině přidat kompost. Hnojte ji tak akorát, pokud ji přehnojíte, nebude kvést, ale budou růst jen listy. Abyste dosáhli krásně rozkvetené bergénie, doporučujeme ji umísit na místo s dostatkem sluníčka.
Škůdci nejsou velkým problémem
Mnohé zahradní květiny jsou náchylné na škůdce, ale u bergénie tomu tak není. Není náchylná ani na škůdce, ani na choroby. Dokonce ji snadno rozmnožíte, a to dělením trsů nebo případně oddenkovými řízky.