Bolesti hlavy u menstruace: mohou znamenat vážnou chorobu? 

Migrény neboli bolesti hlavy, jsou problémem, který trápí více ženy než muže. A asi 60 % těchto incidentů se vyskytuje právě těsně před, během nebo těsně po menstruaci. Typická je ostrá bolest vyskytující se na jedné straně hlavy. Ačkoli se jedná o velmi nepříjemný projev, útěchou může být to, že je to běžná součást premenstruačního syndromu. To znamená, že není důvod k obavám. 

Premenstruační projevy 

Kromě bolesti hlavy mohou ženy po ukončení ovulace (asi 14 dní do následující menstruace) pociťovat premenstruační projevy. Jsou ženy, které si jich ani nevšimnou, na druhé straně jsou ale ženy, kterým mohou znepříjemnit nebo znemožnit klidně několik dnů. Mezi tyto nepříjemné projevy, které označujeme jako premenstruační syndrom, označujeme bolesti prsou, nevolnosti, závratě, plynatost, bolesti břicha, ale také změny nálad, podrážděnost, úzkost či pocit napětí. 

Příčiny bolesti hlavy 

Důvodem, proč některé ženy před menstruací pociťují bolesti hlavy (a další premenstruační projevy) je citlivost na kolísavé hladiny hormonů. V ženském těle dochází v tomto období k poklesu estrogenu, a naopak k uvolňování prostaglandinů. To vede k tomu, že se v konečném důsledku snižuje serotonin. Ten ovlivňuje mozkové buňky natolik, že začnou pociťovat bolest. 

Trvání menstruační migrény 

Tento typ bolesti hlavy má rostoucí tendenci, je to bolest pulzující, což jsou příznaky migrény. Vyskytuje se obvykle jen na jedné straně hlavy a trvá od 4 do 72 hodin. Častými příznaky migrény vyskytující se u menstruace jsou také fotofobie, přecitlivělost na hluk, nevolnost a zvracení a závratě. Menstruační migréna se projevuje jen asi u 10 % všech žen. Není provázena poruchami vidění či zvoněním v uších (což jsou projevy, které se často vyskytují u klasické migrény). Aby šlo o menstruační migrénu, musí k ní docházet alespoň dvě až tři po sobě jdoucích období.