Fermentované potraviny obnovují správnou funkci střev 

Kimchi, kysané zelí, jogurt. Mnohé fermentované potraviny většinou konzumujeme jen jednou za čas. Přitom přinášejí velký užitek našemu organismu. Co odhalila nová studie?  

Živá probiotika pomáhají střevní peristaltice 

Fermentované potraviny mají větší přínos pro náš organismus, než jsme si mnozí mysleli. Podle nové studie pomáhají nejen střevům, ale také dýchacím cestám. Konzumace těchto potravin snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění i riziko cukrovky.  

Výzkumný tým složený ze zaměstnanců i studentů kalifornské univerzity ve Stanfordu nastiňuje, jak jsou fermentované potraviny schopny porazit zánětlivé procesy v našem těle. Podle průzkumu právě tyto potraviny mohou úspěšně bojovat s chronickým zánětem v našem organismu.  

Zkoumali vliv potravin na zdraví 

Studie, kterou výzkumný tým provedl, pozorovala vztah zánětu a fermentovaných potravin. Šestatřiceti zdravým dospělým osobám implementovali do jídelníčku po dobu deseti týdnů fermentované potraviny nebo vlákninu, a to dokonce v šesti porcích za den.  

První ze zkoumaných skupin tak denně konzumovala potraviny bohaté na vlákninu v podobě semínek, ořechů, celozrnných potravin nebo zeleniny. Druhá skupina měla v jídelníčku kefír, kimchi, jogurt a kombuchu.  

Zánětlivé procesy se bedlivě sledovaly 

Studie měla odhalit, zda se imunita osob ovlivní pravidelnou konzumací fermentovaných potravin. Po celou dobu výzkumný tým sledoval zánětlivé markery, kterých zkoumali více než dvě stovky u každého, kdo se výzkumu účastnil.  

Pokles zánětlivých procesů 

U lidí, kteří konzumovali pravidelně potraviny bohaté na vlákninu, nedošlo ke snížení zánětlivých procesů v těle. Naopak skupina konzumující fermentované potraviny vykazovala snížení devatenácti proteinů, které mají na svědomí zánětlivé procesy. Navíc bylo prokázáno, že imunitní buňky, které hlídají imunitní systém, vykazují menší aktivaci.  

Členové výzkumného týmu dodávají, že fermentované potraviny potřebují dostatek vlákniny, aby byly nasyceny přínosné mikroby. Konzumace fermentovaných potravin sama o sobě tedy nestačí, je potřeba si hlídat i přijímanou vlákninu.