Jak vyleštit nerez bez šmouh a na co si dát pozor?

Dřez, lednice, digestoř, ale i nerezové kliky na dveře nebo nerezové poštovní schránky mají jedno společné – vypadají elegantně a moderně pouze tehdy, když jsou dokonale vyleštěné. Jakmile se na nich ale začnou objevovat otisky prstů, zaschlé kapky vody nebo šmouhy, je s elegancí konec. Jak jim navrátit lesk?

Co nedělat?

Na drátěnky a drsné houbičky zapomeňte, nerez se snadno poškrábe. To samé platí pro tekuté písky či jiné abrazivní prostředky. Nejlepší je bavlněný hadřík, hadřík z mikrovlákna nebo namočená lufa. Pokud kupujete čisticí prostředky, vezměte jen ty, co jsou na nerez přímo určené. V těch klasických totiž bývá hojně zastoupená kyselina chlorovodíková, která má za následek nevratné černání nerezové oceli. Dezinfekční a bělicí přípravky by zase mohly lesklý povrch zmatnit.

Čím tedy čistit?

Pokud je povrch hodně zašpiněný nebo umaštěný, nejprve ho přetřete hadříkem namočeným v mýdlové či jarové vodě. Někdy pomůže trocha čističe na okna, kterým obzvláště odolnou skvrnu postříkáte, necháte chvíli působit, a nakonec doleštit suchým hadříkem.

Pokrývá vaše nerezové spotřebiče nebo vodovodní baterie vodní kámen? Lehce si s ním poradí směs bílého octa a vody, kterou nalijete do rozprašovače, nastříkáte ji na povrch a vyleštíte. Na větší skvrny a mastnotu můžete použít pastu z bílého octa a jedlé sody. Přidat můžete i kapku prostředku na mytí nádobí pro ještě větší účinek. Tuto pastu naneste na znečištěný povrch, nechte chvíli působit a setřete hadříkem.

Další babské rady doporučují leštit nerezové povrchy polovinou rozkrojeného citronu, bramborovými slupkami nebo přímo kousky brambor. Obsahují totiž kyselinu šťavelovou, která chrání povrch proti rzi. Poslední záchranou jsou dětské vlhčené ubrousky, které si se špínou rovněž poradí. A pokud chcete, aby se nerezový povrch opět blyštil jako nový, naneste na závěr na hadřík kapku olivového oleje a použijte na závěrečné doleštění.