Maorové se tetují. Proč?

Každá země znamená jinou tradici. Když k nám přijedou zahraniční turisté, diví se vánočním stromečkům nebo tomu, jak prožíváme velikonoční svátky. Když přijedeme do země se zcela jinou kulturou, taktéž se divíme zdejším zvykům a tradicím. I když nám mnohé zvyky či tradice mohou přijít odporné, mnohdy až přes čáru, je nutné to respektovat stejně jako ostatní respektují tradice naše. Nikdo nebude své zvyky měnit jen proto, že do jejich země zamířil turista. Ani Maorové se nepřestanou tetovat jen proto, že se tomu divíme.

Ostatně víte, proč se Maorové tetují? Maorové žijí na Novém Zélandu a je na nich specifické jejich tetování, které je sice velmi bolestivá záležitost, je to ale věc, která se musí podstoupit. Jen pro

zajímavost, tetování zde nevzniká pomocí jehly, jak je tomu zvykem u nás, ale dělalo se s pomocí kostěného nože nebo sekáčku. V pokožce se vytvořil otvor, do něhož se posléze vpravilo barvivo.

I když je dnes tato technika méně bolestivá, stále probíhá podobně. Nejčastěji se zdobí obličeje, ale samozřejmě se nezapomíná ani na jiné části těla.

Proč se Maorové tetují?

Tou hlavní otázkou však je, proč se Maorové tetují. Tetování, které si dodnes nechávají dělat, má vzbuzovat v nepřátelích jistý respekt. Zatímco muži mají často potetovaný celý obličej, ženy si nechávají tetovat především rty a bradu. Tetování bylo odjakživa ukázkou postavení ve společnosti, dle motivů šlo poznat, o koho se jedná. Některé motivy byly třeba vyhrazeny jen pro náčelníky.

Jak vzniklo maorské tetování?

Otázkou také je, kde se toto tetování vzalo, jak vzniklo. Kolem maorského tetování poletuje mnoho legend, například jedna povídá, že se tetování dostal k tomuto kmeni z podsvětí. Této legendě věřilo nejvíce Maorů, jelikož se jednalo o bolestivý proces, který musel mít na svědomí jen ďábel.

Tetování se ovšem později stalo důkazem odvahy, první tetování se dostává už v raném dětství. Dodnes je tetování spojováno i s půstem, jelikož po tetování býval obličej tak nateklý, že člověk nemohl nic sníst.