Mýty o zdraví související se spánkem

V souvislosti se zdravím se na internetu i v různých časopisech dočteme o mnoha mýtech, bájích i pověstech. Lidé si za dlouhá léta vypěstovali v hlavách domněnky, kterým věří a kterých se nehodlají vzdát, pokud tedy nebudou vyvráceny. Zaměřme se nyní na mýty týkající se spánku, poruch spánku nebo zíváním a podobně.  

Spánek jako takový je pro člověka opravdu velice důležitý. Během spánku totiž tělo regeneruje, odpočívá, všechny orgány prochází jakýmsi resetem a ráno jsme tak připraveni fungovat stejně dobře jako během dne předcházejícího. Bohužel ne všichni lidí se pyšní kvalitním a dobrým spánkem. Zatímco někdy za to může matrace, jindy za to může nějaký zdravotní problém. A jak již bylo zmíněno, o zdraví a spánku koluje celá řada mýtů. Prozraďme si nejčastější z nich a zároveň si nejčastější z nich vyvraťme.  

Spánek musí trvat osm hodin 

Mnozí odborníci říkají, že člověk musí dostatečně spát, aby byl zdravý a silný. To je samozřejmě pravda, ale otázkou je, jak dlouho musí tedy člověk spát? Co je to dostatečný spánek? Mezi námi se najde celá řada lidí, kteří věří, že spánek musí trvat osm hodin, aby byl dostatečný a kvalitní. Jenže pravdou je, že spánek nemusí trvat osm hodin. Délka spánku je u každého člověka velice individuální, proto na to myslete a pamatujete na to.  

Není rozdíl mezi spánkem mužů a žen 

To je bohužel jeden z velice rozšířených omylů. Pravdou je, že rozdíly mezi spánkem mužů a žen existují. U obou pohlaví platí, že déle se spí, když jsou lidé mladí. U žen se však spánek zkracuje ve chvíli, kdy se stanou matkami. U mužů se posléze spánek zkracuje v době, kdy dosahují čtyřicátého roku života. Je však třeba opět poznamenat, že se jedná o velice individuální záležitost a každý člověk to může mít se svým spánkem zcela jinak.