Pěstování ficus benjamina není věda. Jak na to?
Domácnost bez pokojových rostlin je nejen smutná, ale také naprosto bez života. Proto si domů pořiďte takové pokojové rostliny, které tu smutnou atmosféru trochu rozptýlí a dodají dom svěžest a živost. Pokud si nevíte rady s tím, jakou rostlinu umístit do vašeho interiéru, vsadit byste měli například na ficus benjamina, který je stálezelený, navíc není na pěstování nikterak náročný. Velmi často se pěstuje jako pokojová bonsai čili stačí, když budete dodržovat několik stanovených pravidel.
Mnoho druhů, jedny nároky
Ficus benjamina však není jediný druh fíkusů, který můžete u vás doma pěstovat. V současné době existuje celá spousta druhů, ze kterých si stačí vybrat ten, který je vašemu srdci i oku nejblíže. Zmiňovaný ficus benjamina je však tím nejrozšířenějším druhem, a to hlavně díky svým drobným lístkům, pestrobarevným variantám zbarvení a možnostmi rozličnosti.
I když u nás nedoroste tak vysoko jako ve své domovině (vždyť tam se dokáže vyšplhat až do třiceti metrů), přesto všechno může být výrazným prvkem vašeho domova. A to aniž by měnil své nároky třeba s ročním obdobím.
Dostatek jasného a rozptýleného světla
Pokud chcete ficus benjamina pěstovat i u sebe doma, stačí, když mu dopřejete dostatek slunečního světla. Rostlina totiž kromě světla potřebuje také teplíčko. V létě stačí, když se teplota vyšplhá do zhruba čtyřiadvaceti stupňů Celsia, maximální teplota by se pak měla pohybovat okolo třiceti stupňů, minimální pak kolem deseti.
Jinými slovy pokud nebudeme v Česku procházet rekordně teplým létem, ficus benjamina si bude užívat i pohyb na balkoně.
Jen si tedy dejte pozor na zalévání. Příliš mnoho vody rostlině škodí, na druhou stranu nemá ráda ani přílišné vysušení. Nejlepší je voda odstátá, zalévaná velmi mírně.