Správná údržba regálů je klíčová pro jejich životnost

Pořídili jste si regál do skladu, do obchodu nebo do domácnosti a těšíte se na dlouhá léta, po která vám bude bezvadně sloužit? Aby tomu tak skutečně bylo, musíte regálům věnovat náležitou péči a zacházet s nimi dle několika důležitých pravidel. Prodloužíte tím jejich životnost, zabráníte možným úrazům a předejdete jejich poškození.

Vždy dodržujte stanovenou nosnost

Tím nejdůležitějším pravidlem je, že regály nikdy nesmíte přetěžovat. Vždy dodržujte nejen celkovou nosnost, ale i nosnost jednotlivých polic. Jinak hrozí prasknutí police nebo převrhnutí regálu. V lepším případě se „pouze“ zničí uložené zboží nebo potraviny, v tom horším padající regál někoho ošklivě zraní. Údaje o nosnosti regálu vám poskytne výrobce.

Zvažte ukotvení regálů

Ukotvení regálů v domácnosti příliš řešit nemusíte, u průmyslových regálů se bez něj ale neobejdete. Regály se mohou kotvit do stěn, do stropu nebo do podlahy, případně způsoby kotvení kombinovat. Tím jim zajistíte větší stabilitu a eliminujete hrozbu převrhnutí.

Opatrnost je namístě už při umisťování věcí do regálu. Vždy nejprve naplňte spodní patra a postupujte směrem nahoru. Pokud regál potřebujete přemístit, nejdřív z něj zase vše vyskládejte a až poté s ním manipulujte.

Pravidelný úklid a kontrola

Údržba se odvíjí od typu regálů a od jejich umístění. Nejjednodušší na péči jsou samozřejmě regály v domácnosti. Na nich stačí čas od času utřít prach a nečistoty a ošetřit lakem dřevěné části. Největším nepřítelem regálů je vlhkost, která může poškodit police i samotnou konstrukci. Kovové regály mohou snadno korodovat, proto je nikdy nevystavujte dešti, ale ani sluneční záření pro ně nepředstavuje optimální podmínky. Barva totiž může blednout.

Při pravidelné údržbě regály prohlédněte a odstraňte případné závady, jako jsou uvolněné hmoždinky kotvení, povolené šrouby nebo prasklá police. Nezapomeňte, že jakékoliv zanedbání může mít vážné následky.