Co dělat, pokud dojde ke srážce se zvěří?

S příchodem podzimu se den rapidně zkrátil, noc přichází o něco dříve. S tím se pojí i to, že by řidiči za volantem měli být více opatrní. Jezdí totiž z práce za tmy, už jim hravě může vpadnout pod kola vozidla srnka nebo jiná zvěř, která už se domnívá, že je noc. Navíc s chladnějšími dny chodí lidé do lesů a dávají zvěři krmivo, zvěř se rázem může dostat až k silnici. Buďte tedy, řidiči, skutečně opatrní, abyste nemuseli řešit následky nehody, ke které dojde, pokud se se zvěří skutečně dostanete do křížku.  

Pokud se přece jen stane, že dojde ke srážce se zvěří, víte, co v takovém případě dělat? Srážky se zvěří jsou během podzimu a zimy na denním pořádku, každým rokem počet takových nehod roste. Nejen, že dojde k poničení automobilu, ale často také dojde ke zranění nebo usmrcení zvířete, někdy je dokonce zraněn i sám řidič.  

Podle policejních statistik se jenom v loňském roce událo na českých silnicích více jak dvanáct tisíc nehod způsobených střetem se zvěří. Jenom během letošních první sedmi měsíců jich bylo registrováno kolem osmi a půl tisíc. Pojďme si tedy říct, co v takových situacích dělat.  

Co dělat při srážce se zvěří 

  • Zastavte u krajnice, zapněte výstražná světla, umístěte výstražný trojúhelník.  
  • Zavolejte na policii, ať uvědomí myslivce. Zvíře se nesmí odvézt domů, mohli byste totiž být označeni za pytláka. Navíc zvíře může být nemocné, tak pozor na to.  
  • Všechno pořádně zdokumentujte. Zdokumentujte jak stav vozidla, tak váš stav i stav sraženého zvířete.  
  • Nahlaste poté nehodu na pojišťovně.  

Povinné ručení v tomto případě neplatí 

Při srážkách se zvěří bývá automobil opravdu velice poškozen. Vy si však říkáte, že máte povinné ručení, tak vám oprava bude zaplacena. Jenže opravy hlavně u nových a luxusnějších aut dosahují až stovek tisíc korun, což znamená, že povinné ručení na to nestačí. V ideálním případě musí být sjednáno havarijní pojištění, případně speciální pojištění, které je sjednané právě kvůli srážkám se zvěří.