Brusinky jsou zdraví prospěšné. Neléčí jen naše močové cesty
Trápí vás bolesti močových cest? Přemýšlíte nad tím, jak byste ulevili svému močovému měchýři? Zkuste vsadit na brusinky, protože právě ty jsou na močové cesty vůbec nejlepší. Možná je dokonce pěstujete i na své zahradě. A pokud je tomu opravdu tak, měli byste zpracovat nejen plody, ale také její listy – i ty jsou zdraví prospěšné.
Brusinky rozeznáte poměrně snadno. Jsou to červené drobné plody, které mají tmavě zelené lesklé lístky. Mezi našimi babičkami se říkalo, že to jsou nejúčinnější a také nejznámější léky, které vyřeší prakticky všechny problémy močových cest. Nejen záněty, které jsou v posledních letech tak časté.
Nemyslete si však, že brusinky vám uleví jenom od problémů močových cest. Umí toho mnohem více. Kupříkladu posilují naši imunitu, a to se nejen v době panujícího koronaviru hodí.
Brusinky jsou účinným přírodním lékem
Na posílení imunity i proti problémům močových cest – to jsou již zmiňované zdravotní benefity brusinek. Obsahují dále kupříkladu třísloviny, také flavonoidy a minerální soli, také organické kyseliny. Jsou bohatým zdrojem vitaminů, a to kupříkladu vitaminu B, C nebo vitaminu A. Mezi minerály, které brusinky ve svém nitru obsahují, najdeme železo, vápník, hořčík, fosfor a také draslík, zinek a selen.
I když brusinky prosluly svými močopudnými vlastnostmi, mají také dezinfekční účinky a slouží i jako prevence při opakovaných zánětech močových cest. Co oceníte, tak je i fakt, že uleví od střevních i ledvinových problémů, také potíží se žlučníkem. Mimochodem, věděli jste, že brusinky také snižují hladinu cukru v a cholesterolu v krvi?
Jak brusinky zpracovat
Jen málokdo ví, že se brusinky nikdy nekonzumují čerstvé. Zásadně se suší, zavařují, případně se také zmrazují. Pokud jste se rozhodli brusinky zavařit, doporučujeme je zavařit ve vlastní šťávě. Takto zavařené totiž vydrží i několik dlouhých let.