S Alzheimerem to není snadné. Jaké jsou jeho příznaky?
Nemocí, které nás mohou v životě potkat, je mnoho. Některé jsou krátkodobé, některé se považují jen za virózy, za něž může slabý imunitní systém. Jiné jsou však velmi závažné a mohou nás trápit do konče života. Jednou z nejvíce nechtěných nemocí je takzvaný Alzheimer neboli Alzheimerova choroba. Jedná se o velice závažné onemocnění mozku, které postihuje zejména starší osoby. Během nemoci dojde k nenávratnému poškození mozkových buněk, také ubyde mozková hmota.
Co je příčinou nemoci, to se však bohužel neví. Podle mnoha lékařů a odborníků je chyba nejspíše ve více faktorech, které nemoc spouští. Nikdo netuší, jestli za nemoc může vir nebo oslabená imunita či případně vliv vnějšího prostředí.
Jak jsme však zmínili, nejvíce ohroženi jsou lidé starší. S přibývajícím věkem riziko nemoci stoupá doslova rychlostí blesku. Podle odborníků může nemoc poškozovat buňky už v pětašedesáti letech, ovšem k plnému propuknutí nemoci může dojít až v osmdesáti letech.
V současné době se nachází v České republice zhruba sto tisíc případů, ovšem počítá se s výrazným růstem díky tomu, že populace stárne.
Jaké jsou příznaky nemoci?
Příznaků Alzheimera neboli Alzheimerovy nemoci je několik. Mezi hlavní symptom patří poruchy paměti, lidé ztrácí vědomí o tom, co měli k obědu či co dnes dělali, proč dali do trouby klíče nebo podobně. Dalším častým symptomem jsou poruchy řeči. Lidé zkrátka zapomínají na to, jak se co vyslovuje. Může však dojít i ke změně osobnosti, případně ke změně chování. V krajních případech se vyskytují také halucinace nebo problémy s chůzí.
Jak se nemoc Alzheimer léčí?
Co se týče léčby nemoci, jedná se bohužel o smrtelnou nemoc, při níž člověk dokáže žít zhruba osm let – udávají lékaři. Na zmírnění nemoci a příznaků se podávají mnohé léky, patří k nim například hypnotika, neuroleptika nebo taky antidepresiva, která zmírňují deprese.