Spánek jako alfa omega pevného zdraví 

I když ho bereme jako samozřejmost, bez něj bychom nedokázali řádně fungovat. Řeč není o ničem jiném než o spánku, kterým trávíme až třetinu svého života. Pokud se vám nedaří dlouhodobě kvalitně spát, pravděpodobně evidujete dopady tohoto jevu na vaše zdraví i život jako takový. Nedostatečná soustředěnost, nulová koncentrace, maximální podrážděnost – to vše jsou typické projevy nedostatku spánku, které vedou k řadě zdravotních problémů.  

Pro mozek i pevné zdraví 

Díky pravidelnému a dostatečně kvalitnímu spánku můžete očekávat, že vám to bude takzvaně „pálit”. Tato aktivita, která je pro nás opravdu velice příjemnou, je zásadní pro mozek. Ten totiž během spánku naprosto přelaďuje a dostává se do režimu uklízení. Začíná třídit veškeré podněty, které během dne nastřádal, také se začíná zbavovat toxinů a připravuje se na obvyklou denní aktivitu.  

Kromě toho se velkou měrou zamezuje vzniku Alzheimerovy choroby, také se předchází problémům s pamětí nebo se schopností se učit. A samozřejmě na základě kvalitního spánku tělo řádně funguje tak, jak se od něj očekává. 

Sedm až osm hodin denně stačí 

Lidé se už po staletí přou o to, kolik hodin denně stačí k tomu, abychom se cítili opravdu vyspaní. Zatímco někteří jsou toho názoru, že ideálních je i deset hodin, jiní se zase přiklání k tomu, že spát čtyři hodiny maximálně je značka ideál. Skutečnost je však zcela někde jinde.  

Pravdou je, že spát bychom měli sedm až osm hodin. Z lékařského hlediska je škodlivý jak přebytek spánku, tak na druhé straně i jeho nedostatek. Zatímco bez spánku nevydržíte stejně jako bez jídla, při přespání se mohou dostavit zdravotní komplikace v podobě nepříjemné bolesti hlavy a dalšího. 

Pozor na poruchy spánku 

Každý člověk by měl bedlivě sledovat, jak vlastně spí. Dokáže denně usnout bez problémů, nebo se bohužel neprobouzí dostatečně svěží tak, jak by si představoval? Nespavost stejně jako náměsíčnost nebo podobné další spánkové poruchy jsou zdraví nebezpečné a při jejich dlouhodobém trvání bychom měli co nejrychleji zamířit k lékaři či vyhledat jinou podobnou odbornou pomoc.