Boj proti mšicím: poradit si můžete i domácími prostředky
Mšice jsou velmi nepříjemným škůdcem, který miluje velkou spoustu rostlin. Dokážou oslabit a zničit celé rostliny, pokud proti nim nezakročíme. Kromě toho jsou napadené rostliny méně odolné vůči chorobám, zejména těm plísňovým. Jakmile na rostlinách objevíte mšice, snažte se zasáhnout co nejdříve, než se rozšíří napříč celou zahradou. Bojovat proti nim můžete například s pomocí berušek, které jsou přirozeným nepřítelem mšic. Avšak ty ne vždy budete mít po ruce.
Komerční prostředky
Velice účinné v péči o rostliny a stromy jsou právě komerční prostředky. Může jít o různé spreje, které nastříkáte rovnou na postižená místa, kde se mšice nachází. Tím dojde k jejich úhynu. Výhodou těchto sprejů je jejich vysoká účinnost. Nevýhodou pak může být nepříznivý dopad některých z nich na životním prostředí. Existuje ale i celá spousta ekologických variant, které nejsou o nic horší než jejich chemické protějšky.
Česnek
Pokud nemáte po ruce komerční prostředky nebo je nechcete používat, můžete vyzkoušet také několik domácích prostředků k hubení mšic. Jedním z nich je právě česnek. Ten vám v zahradě může pomoci hned několikrát. Použít jej můžete jako přírodní hnojivo, ale také se s jeho pomocí zbavíte škůdců nebo houbových onemocnění. Na přípravu česnekového postřiku budete potřebovat pouze dvě ingredience: vodu a česnek.
Česnekový postřik
Postupujte tak, že si oloupete pět stroužků česneku (obvyklé velikosti) a poté je prolisujete nebo rozdrtíte. Zalijte je litrem vody a nechte několik hodin odstát. Během této doby je dobré směs několikrát promíchat. Po několika hodinách směs sceďte, abyste se zbavili kousků česneku. Je to právě tekutina, kterou budete využívat. Ještě, než ji nastříkáte na své rostliny, zřeďte ji s vodou v poměru 1:1. Aplikujeme lahví s rozprašovačem rovnou na škůdce, každý den, dokud mšice nezmizí.