Seminář Rusňákovy DRFG na téma Finanční gramotnost pro mládež HC Kometa Brno
V rámci dlouholetého partnerství DRFG Davida Rusňáka s HC Kometa Brno, uspořádala skupina seminář na téma Finanční gramotnost pro hokejové hráče kategorie mládež. Slova se zhostil hlavní ekonom DRFG Martin Slaný a své osobní zkušenosti přidal i hráč A-týmu Tomáš Vincour.
Co dělat, když vám ve dvaceti na účtu přistane první milion? Někdo si pořídí nové auto, další drahé šperky, jiný se začne poohlížet po luxusním bytě. Ale jen hrstka v tuto chvíli myslí na budoucnost. Na to, že takové příjmy nemusí trvat věčně.
Především pro sportovce je taková situace typická. V mladém věku zazáří, dostanou lukrativní smlouvu v dobrém klubu a brzy zbohatnou. Jak těžké je v takovou chvíli s financemi rozumně naložit. Mladí hráči nejsou připraveni na to, aby v tak brzkém věku vydělávali miliony. Finančně gramotný by měl být člověk ještě předtím, než se v profesionálním sportu ocitne.
„Není to jen o tom, naučit se několik názvosloví a vědět rozdíl mezi spořením, investováním, fondy a dluhopisy, ale spíše se naučit a pochopit základní logiku toho, jak přistupovat ke svým prostředkům, ke mzdě, jak obecně se dívat na ekonomické věci, které jsou kolem nás,“ říká Martin Slaný z Rusňákovy DRFG.
Bez průpravy finanční gramotnosti roste riziko bankrotu
Sportovci jsou velmi specifická skupina, protože realizují svůj příjem v relativně mladém věku. De facto z nulového příjmu jsou najednou vystřeleni do výšin a zejména u nich je finanční gramotnost velmi podstatná. Je třeba myslet na zadní vrátka a kupříkladu u investování i spoření doporučuje Martin Slaný začít velmi brzy, roky se načítají a sportovec posléze sklízí ovoce.
Sportovci obecně jinak přistupují k riziku
Sportovec není tolik averzní k riziku, je ochoten přijímat větší riziko ve sportu, protože jinak by nedosáhl vrcholného postavení a to samozřejmě platí i u investic. Zde platí, že riziko s sebou nese určitá úskalí. „U investic je třeba trochu zchladit sportovní hlavu a nepřistupovat k tomu jako ke sportovnímu utkání, myslet nejen na nejbližší vstřelený gól, ale uvažovat v delším časovém horizontu,“ dodává Martin Slaný.
Osobní zkušenost profesionálních hráčů
„Finanční gramotnost zejména u sportovců se málo řeší, hráči nejsou dostatečně vzdělaní. Sportovní kariéra je relativně krátká a peníze nebudou věčně. Je tedy nezbytné se naučit, jak s penězi zacházet, kde spořit a kam investovat. Peníze na účtu lákají k utrácení. Spoření a investování je ta správná cesta a tyto semináře ohledně finanční gramotnosti a investování jsou nejenom pro sportovce, ale obecně pro mladé lidi velké plus a každý by se měl podobného semináře zúčastnit,“ doplňuje hráč A-týmu HC Kometa Brno Tomáš Vincour.