Jak na pěstování manga   

Základem k úspěchu je výběr ovoce. Plod by měl být dobře vyzrálý a neměl by předtím projít mrazem. Zralý plod má žlutočervenou slupku, na dotek je měkký a po rozkrojení má jeho dužina žlutooranžovou barvu. Zakoupíte-li v obchodě ještě nezralý plod, počkejte a nechte ho dozrát doma. 

Zralý plod rozkrojte a vyjměte z něj pecku. Tu pečlivě očistěte od dužiny. Můžete si pomoci například houbičkou či zubním kartáčkem. Pecku můžete zasadit takto anebo odstranit tuhý vláknitý obal, pod kterým se skrývá semeno. Pokud budete odstraňovat obal, ulehčíte semínku klíčení.   

Obal odstraníte jednoduše. Nechte pecku pár hodin ponořenou ve vodě a poté obal nařízněte a vyjměte semínko. Nařezávejte opatrně, semínko nesmíte poškodit.  

Pecku i s obalem či semínko můžete rovnou zasadit do substrátu nebo podpořit klíčení tím, že semínko zabalíte do vlhkého ubrousku, vložíte do sáčku a během dvou týdnů by vám mělo vyklíčit. Vyklíčené semínko poté zasadíte do substrátu.   

Květináč vybírejte spíše větší a vyšší kvůli dlouhým kořenům. Rostlince se nejlépe bude dařit v kokosovém substrátu, který má neutrální pH a neobsahuje choroboplodné zárodky.   

Semeno sázejte do horní třetiny květináče, přibližně 3 cm pod povrch. Pokud semeno (pecku) nemáte vyklíčené sázejte budoucím klíčkem směrem dolů. V tomto případě se klíček objeví během 3-4 měsíců.   

Jelikož je mango tropická rostlina, dopřejte mu teplé místo, kam však nedopadá přímé sluneční světlo. Ideální teplota je kolem 25 °C. 

Péče po zasazení  

Semínko jste zasadili a teď už zbývá jen čekat. Při čekání udržujte substrát vlhký, ale ne přemokřený, jinak by vám semínko uhnilo. Ze začátku se o hnojivo starat nemusíte, protože prvních 3–6 měsíců čerpá rostlinka živiny ze semínka. Kdybyste přece jen chtěli hnojit, přidejte trochu kravského hnoje. S tekutými hnojivy (zvolte to pro pokojové rostliny) začínejte až později a dávku postupně zvyšujte.   

Jak se starat o rostlinu manga  

Péče o mango není žádná věda. Zvládnou to i začátečníci. Navíc, čím starší bude vaše rostlinka, tím bude také odolnější. Jediný požadavek manga je světlo a teplo po celý rok. Zatímco v zimě dávejte pozor na přímé sluneční světlo, v létě ho v klidu můžete letnit na balkoně, terase či zahradě. Obecně platí, že ve vegetační sezoně má mango rádo teploty přes 25 °C a v zimě se mu daří spíše v 15 až 23 °C.   

Hnojit byste mangovník měli přibližně každé dva týdny od konce února až do začátku září. Poté začněte omezovat hnojení i zálivku.  

Rostlinu přesazujte maximálně za dva roky a dbejte na to, abyste při přesazování nepoškodili kořeny. 

Smícháním kokosového substrátu, kompostu a zahradní půdy nebo listovky, rašeliny, kompostu a písku vytvoříte mangovníků vhodný substrát. Aby se vám začal rozvětvovat, provádějte pravidelně řez rostliny v zimě či v předjaří.