Jak při rybaření využít PVA?

PVA neboli polyvinylalkohol je syntetický polymer rozpustný ve vodě, přičemž za sebou nezanechává žádné toxické zbytky. I proto je jednou z oblastí, kde se dá hojně využít, právě rybaření. Nejčastěji se tento materiál používá k zakrmení lovného místa kolem háčku – bavíme se o boilies.

Punčochy a sáčky

Nejčastěji používaná je PVA punčocha nebo sáček. Do ní se vkládá zakrmovací směs, partikl nebo krmná boilies. Aby se předešlo příliš brzkému rozpuštění, pokud směs obsahuje hodně vody, lze obsah zasypat cukrem či solí nebo přidat booster Carp Inferno, který ji navíc dochutí. Pak už stačí jen punčochu či sáček zavázat a váleček na přesné zakrmení je hotový.

S PVA sáčkem se nemusíte bát chytat ani v zatravněných oblastech. Jednoduše zabalte celou montáž i s olovem do sáčku a nahoďte. Montáž se nezamotá a nemusíte se bát, že se háček při dopadu na dno zaklíní do porostu.

Nitě a pásky

Na PVA nit nebo pásku se dají navléknout jednotlivé kuličky boilies nebo pelety, připevnit k háčku na prutu a nahodit. Tím se návnada rozprostře kolem položeného háčku a naláká tak ryby přímo na prut. Nit se dá použít i v případě, že nahazujete lehkou návnadu – jednoduše k ní přivažte závaží a zvýší se přesnost i délka nahození.

Jak se k PVA (ne)chovat?

Všechny PVA materiály je pochopitelně nutné uchovávat v umělohmotné dóze se vzduchotěsným uzávěrem, aby se zabránilo vniknutí jakékoliv vlhkosti. Nezapomeňte, že PVA výrobky mohou mít různý poločas rozpadu v závislosti na výrobci, teplotě a proudu vody. Ve studené a stojaté vodě se rozpouští hůř než v teplé a proudné.

Jak už bylo řečeno, PVA rybám ani vodě neublíží. Výrobci i rybáři se shodují na tom, že ryby přítomnost rozpouštějícího se sáčku nebo vlákna vůbec neregistrují, avšak bohužel dochází i k případům, kdy ryba polkne háček i se zbytkem nerozpuštěné síťky. Proto je vhodné vyhnout se velkým chuchvalcům hned u háčku.