Kozlík lékařský: s čím může bylinka pomoct? 

Když se řekne kozlík lékařský, jistě si ho mnozí vybaví jako bylinu, která se využívá při problémech se spaním či na uklidnění. Pro jeho diastolický účinek se však hodí také jako lék na bolestivou menstruaci či při žaludečních potížích. Jak kozlík lékařský používat a na co dávat pozor?  

Potíže se spaním a uklidnění  

Podzemní stonky neboli oddenky a kořen vykazují sedativní účinky, proto se používají zejména na zklidnění organismu a problémy se spánkem. Kořen a oddenky snižují aktivitu centrální nervové soustavy a tím snižují napětí a pocity neklidu, navozují duševní stav relaxace. Využíváme je při nervozitě, napětí a nervovém rozrušení.   

Kořen kozlíku je také účinným prostředkem při nespavosti, především při obtížném usínání, které je způsobeno stavy napětí.   

Žaludek  

Žaludečním křečím kozlík uleví díky svému diastolickému účinku.   

Menstruační bolesti   

Kozlík lékařský uvolňuje hladké svalstvo, a tak je skvělým parťákem při pomoci s menstruační bolestí. Užívají ho také ženy v období menopauzy.   

Použití kozlíku lékařského  

Pokud užíváte kozlík v doporučených dávkách, nemělo by se vám nic stát. Po měsíčním užívání byste si měli udělat dvoutýdenní přestávku, po které se můžete opět ke kozlíku vrátit.   

  • Přelijte jednu čajovou lžičku kořene kozlíku lékařského šálkem vroucí vody a poté louhujte pod pokličkou 10-15 minut. Sceďte a výluh pijte 3x denně po šálku.   
  • Bylinu můžete pořídit i ve formě tinktury. Jako dekongestivum a sedativum mohou dospělí užívat 20-60 kapek tinktury ve sklenici vody po jídle několikrát denně.   

Vedlejší účinky  

Užívání byliny dlouhodobě (více než zmíněný měsíc) či užívání větší než doporučené dávky, může způsobit bolesti hlavy, poruchy vidění, bušení srdce a nevolnost či zhoršené trávení. Může se objevit hyperaktivita nebo nespavost.   

Kontraindikace   

Neužívejte kozlík lékařský v kombinaci s antihistaminiky, svalovými relaxancii, sedativy, léky na spaní či proti úzkosti, narkotiky, alkoholem či léky sloužícími k léčbě duševních onemocnění.   

Bylině by se měli vyhýbat těhotné, kojící ženy a děti mladší 12 let.   

Kozlík by neměli užívat ti, kteří řídí motorová vozidla nebo obsluhují mechanická zařízení v pohybu.