Na jaké pokojové rostliny si dát pozor, když máte doma kočky 

Vybavit svou domácnost pokojovými rostlinami je rozhodně dobrý nápad. Tedy pokud bereme v potaz jedno – nejsou toxické pro čtyřnohé mazlíčky. Existují totiž takové druhy, které s kočkami nejdou ruku v ruce. Dokonce pro ně mohou být toxické natolik, že jim naprosto pochroumají trávicí systém. Na jaké konkrétní rostliny si dát pozor a co dělat v případě, že k otravě skutečně dojde? 

Jedovatá je diefenbachie, ale také monstera 

Není tajemstvím, že kočky jsou hravá stvoření. A i když mají k dispozici nemalé škrabadlo nebo tunu hraček, nejraději také okusují, případně ochutnávají listy pokojových rostlin. Samozřejmě nelze házet všechny kočky do jednoho pytle, ale v drtivé většina tomu tak je (zejména u koťat).  

Do své domácnosti proto nepořizujte rostliny, jako jsou monstera, diefenbachie, také filodendron nebo toulitka či kala. Obsahují totiž takzvané alkaloidy a jehličkovité krystaly šťavelanu vápenatého. Dohromady způsobí otravu, která se projevuje do zhruba 4 hodin po pozření rostliny.  

Jak poznat, že se kočka otrávila? 

Mezi typické příznaky toho, že došlo k otravě, patří podráždění dutiny ústní, což se projeví po zmiňovaných zhruba 4 hodinách po pozření rostliny. Zvířata navíc třepou hlavou, mohou hodně slintat, otečený jazyk taktéž není žádnou výjimkou. Otéct může také tlama nebo hrtan, dochází ke špatnému polykání nebo ke zhoršení dýchání.  

Pokud máte doma citlivějšího jedince, nevyhnete se ani zvracení, případně průjmům. Vyskytnout se však může i arytmie či kóma, což v nejhorších případech vede ke smrti jedince.  

Některé rostliny postihují i jiné části těla 

Ovšem nejsou to jen zmiňované rostliny, které kočkám dělají zle. Některé jiné druhy mohou kočku zasáhnout na jiných místech. Například toxickými rostlinami pro ledviny jsou orchideje nebo lilie. Kardiovaskulární systém zase postihují pokojové azalky a oslepnout může kočka dokonce po pozření vánoční hvězdy, která se v českých domácnostech zanedlouho objeví.