Odhad ceny nemovitostí: Kdy a proč se hodí?

Zvažujete koupi domu či bytu? Zdědili jste nemovitost? Chcete prodávat starý dům či chatu? Ve všech těchto případech se vám bude hodit odhad ceny nemovitosti, ze kterého jednak můžete stanovit tržní cenu, ale třeba jím i doložit bance hodnotu nemovitosti za účelem získání hypotéky. Relevantní odhad ceny ale musí splnit určité parametry. 

Kdo a kdy vypracovává odhad ceny 

Odhad ceny nemovitosti provádí soudní znalci, kteří jako jediní mohou vypracovat i znalecký posudek, nebo odhadci, kteří mohou působit nezávisle, ale třeba i přímo spolupracovat s konkrétními bankami či realitními kancelářemi. Finančně nákladnější je přitom samozřejmě práce soudního znalce, jehož služby budete potřebovat v souvislosti s exekucí či vypořádáním majetku. Pro odhad při dědickém řízení, koupi nemovitosti, nebo pro účely získání hypotéky vám postačí služby odhadce, které například některé banky nabízejí v rámci balíčku hypotečních služeb již zdarma.  

Pro účely dědického řízení či financování hypotékou je odhad nutný, při běžné koupi či prodeji přinejmenším vysoce vhodný, neboť může kupujícího ochránit před nevýhodnou koupí. 

Na jaké druhy cen nemovitostí můžete narazit 

Podle toho, za jakým účelem odhad nemovitosti požadujete, se můžete setkat s odhadem ceny tržní, ceny zadlužitelné a ceny zjištěné. Tržní cena je obvyklá částka, za kterou se na trhu prodávají obdobné nemovitosti. Cena zadlužitelná se využívá při odhadu ceny nemovitosti za účelem získání hypotéky a bývá obvykle o 10 až 20 procent nižší, než cena tržní. Cena zjištěná je pak cena dle ověřovacího předpisu, který každý rok vydává Ministerstvo financí za účelem daňové spravedlnosti. Pomocí zjištěné ceny lze rovněž určit náhrady při vyvlastnění ve veřejném zájmu. Kupní cena je pak částka, za kterou nemovitost reálně prodáte. 

Jak se oceňuje nemovitost a na čem záleží 

Nemovitost je možné ocenit porovnáním s cenami podobných objektů ve stejné lokalitě, nákladovou metodou posouzením nákladům na stavbu, nebo výnosovou metodou – pokud odhad slouží budoucím pronajímatelům. Ocenění probíhá na základě stavební i technické dokumentace i osobní návštěvy odhadce. Při stanovení ceny přitom hraje zásadní roli rozloha nemovitosti, dispozice, stav, stáří, lokalita, použité materiály, případně věcná břemeny. V případě bytů pak samozřejmě hraje roli i vlastnictví (osobní či družstevní), patro i stav společných prostor.