Rozmísťujeme nábytek v obývacím pokoji. Není to tak snadné, jak se zdá

Když se pouštíte do zařizování obývacího pokoje, myslíte si, jak snadné to bude. Vždyť je to jenom obývák, do kterého patří pořádně velká pohovka, pohodlné křeslo a samozřejmě konferenční stolek. Jenže pravdou je, že rozmístit nábytek v obývacím pokoji není tak snadné, jak se na první pohled jeví. Aby byl obývací pokoj útulný, ale nikoli přeplácaný, je třeba nad jednotlivými kusy nábytku uvažovat. Hodí se k sobě? A musím je všechny v obývacím pokoji mít? Není toho tady až příliš mnoho? 

Aby se vám obývací pokoj zařizoval jednoduše a netrvalo to dlouhé týdny, máme pro vás jeden fígl – rozhodující je při zařizování obývacího pokoje jeho tvar. Od toho se odrazte. 

Když máte obývák ve tvaru čtverce

Jste majiteli obývacího pokoje, který má tvar čtverce? Abyste se vyvarovali takzvanému čtvercovému efektu, doporučujeme ho nějakým způsobem narušit. Ideální je takzvané diagonální rozmístění nábytku, kdy některý kus nábytku umístíte klidně doprostřed místnosti. Neuchylujte se k tomu, že veškeré kusy nábytku budou po obvodu obýváku a doprostřed nebude zasahovat vůbec nic. 

Doporučujeme doprostřed umísťovat hlavně křesla nebo taburety. Když budete vítat návštěvu, bude si mít, kam sednout. Když však budete doma sami, máte, kam dát nohy.

Když máte obývák do písmene L

Velmi často jsou obývací pokoje ve tvaru písmene L. Že je to i váš případ? V takovém případě bude těžké zařídit obývák tak, aby v něm stále bylo dostatek prostoru. Do takto stavěného obývacího pokoje se nábytek umísťuje poměrně snadno, ale to vede právě k onomu přeplácání, kterému se chcete vyhnout. Doporučujeme v tomto případě zvolit si takzvaný dominantní roh, od kterého se budete odrážet. Ten by měl být ideálně tvořen mohutnou pohovkou nebo knihovnou či něčím podobným. Zbylé zařizování už nebude s výraznými prvky.