Dejte šanci otužování – více energie, lepší imunita
Otužování v chladné vodě je velkým trendem podzimních i zimních měsíců. Některé z nás představa lidí v zamrzlém rybníce naprosto děsí. Jiní by to nadšení rádi zažili, ale neví, jak začít. Otužování má na náš organismus skvělý vliv, pokud se dělá dobře. Kdy a jak začít, abyste si domů místo odolnosti nepřinesli nachlazení? Kdo by měl raději zůstat doma v teple?
Jaké jsou benefity chladu?
V teplotách pod 18 °C se začíná stimulovat hnědá tuková tkáň těla, která stimuluje tělo k tvorbě tepla z tuku bílého. Celkově otužování u zdravých jedinců posiluje imunitu a celkovou odolnost těla. Díky spalování nadbytečného (bílého) tuku pomáhá při hubnutí a své nezastupitelné místo má i v naší psychické pohodě. V zimě nás taky nebudou trápit studené nohy a nezalehneme do postele kvůli každému viru, který kolem nás proletí!
Jak začít?
S vystavováním se chladu je třeba začít postupně, obzvlášť pokud patříte mezi ty zimomřivé. Důležité je začít už v pozdním létě a v zanořování si udržet pravidelnost, aby mělo tělo možnost vytvořit si odolnost a vyrovnávací mechanismy. Neplánujte hned prokopávání ledů, začněte doma ve sprše. Pro začátek úplně stačí studená voda po kolena. Postupem času můžete zkusit zvedat laťku výš.
Otužovat se nemusíte jenom ve studené vodě
Otužováním se většinou myslí zanoření se do chladné vody. Pro někoho může být začátkem jeho cesty k ledu, ale pro oslabené jedince (chronická únava či systémové onemocnění) je někdy úplně dostačující právě tato odlehčenější varianta. Jak na to? Ráno si ve sportovních šortkách a tílku zacvičte u otevřeného okna!
Kdy zůstat doma u kamen?
Léčíte se dlouhodobě s nějakým onemocnění? Byli jste v poslední době stále nemocní? Máte nepravidelnou menstruaci? Padají vám vlasy? V poslední době jste hodně zhubli? Odpověděli jste ano? Pak raději otužování dejte k ledu. Nejprve dopřejte tělu výživu a odpočinek, pak případně začněte velmi pomalu s otužováním.